Slová. Taký jednoduchý a zároveň zložitý pojem. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo môže také slovo spôsobiť? Koľko dobra, ale i zla môže človek spôsobiť vyslovením obyčajných slov?
Dnešný svet je plný hluku. Slov sú plné ulice, mestá, médiá, každý čosi hovorí... Všade je hluk, hluk a opäť hluk. Kde nájsť teraz mlčanie? Kde nájsť tiché miesto v ktorom by človek našiel pokoj pre svoju dušu tlačenú dobou k zemi? Kto dnes propaguje mlčanie? Tuctové reklamy, bilboardy, pouličné plagáty, inzeráty, či ho azda možno výhodne kúpiť cez internet? Nie! Treba sa na chvíľku zastaviť a zmĺknuť. Nie potom, ale teraz!
Hemingway povedal: „Sú potrebné dva roky, aby sme sa naučili rozprávať. 50- aby sme sa naučili mlčať“. A mal pravdu. Keď sa človek naučí rozprávať, už to nezabudne, ale môže sa naučiť niečo viac, a to mlčaniu a počúvaniu iných. Áno, človek musí rozprávať, to je pravda, ale musí pri tom vysloviť tak veľa bezvýznamných slov? Tak veľa urážajúcich, ponižujúcich a opovrhujúcich slov? Tak veľa nevďačných a nespravodlivých slov? Musí? A prečo!? Prečo máme na ostatných iný meter ako na seba? Prečo sme k iným kritickejší ako k sebe?
Nedá sa nesúhlasiť s výrokom: „Kto súdi iných, môže sa kedykoľvek pomýliť. Kto odpúšťa, nikdy sa nemýli“. Skúsme zmĺknuť, keď o nás niekto povedal to, čo nebola pravda, keď nám povedal niečo, čo nás urazilo, keď nás niekto kriticky upozornil na naše chyby. Musíme hneď vybuchnúť a presadiť si svoje? Oplatí sa za každú cenu povedať si svoju pravdu? Za každú cenu si očistiť svoje meno, aby si ten, alebo tamten o mne niečo nepomyslel? Má to význam?... Myslíme si, že keď „sklopíme uši“, zmĺkneme, sme slabí? Je to naozaj slabosť, čo nás drží pokojnými, bez zbytočných hádok a rozbitých priateľstiev? Práve naopak! Vtedy sa ukáže sila človeka.
Jedno arabské príslovie hovorí: „Ak otváraš ústa, tvoje slová majú byť cennejšie než mlčanie“.
Mlčanie je naozaj vzácne, zvlášť v dnešnej hlučnej dobe. Ale láskavé slovo, pochvala, povzbudenie, či dobrá rada sú práve tie slová, ktoré sú cennejšie než mlčanie.
Ak odpoviete človeku, ktorý vás urazil mlčaním, ste silní, ale ak odpoviete na jeho urážku pekným láskavým slovom, vtedy ste ho skutočne porazili. Nie vtedy, keď ho napadnete ešte ostrejšími a urážajúcejšími slovami.
Tak prečo šetríme láskavými slovami? Nikdy sa neminú. Máme ich nekonečne veľa, a práve preto by sme ich mali rozdávať plným priehrštím vôkol seba. Ani si neuvedomujeme, akým vzácnym darom, ale aj naopak, akým tvrdým úderom pod pás môže byť obyčajné slovo.
Pokiaľ sa nenaučíme mlčaniu a triedeniu slov na tie, ktoré sa oplatí vysloviť a tie, ktorých vyslovením by sme neosožili ani sebe ani ostatným, nebude svet lepší a krajší. A myslím, že to, čo sa spieva v jednej piesni je pravda. Ľudia vôbec nie sú zlí, len ľudstvo je príšerné. Všetci sme dobrí. Škoda však, že len v samote.
Komentáre
Odlišná, pekná esej,
Pretože sú takí, čo si povedia:" Veď pozrite na Pána, vo svojej neskonalej milosti,nekonečnej trpezlivosti a milosrdenstve, dokázal trestať kruto, nemilosrdne. Ľudstvo zničil potopou, do Sodomy a Gomory poslal anjelou smrti trestajúcich všetkých mimo Lota.
a ..... Ad punktum.
V zásade máš pravdu, no dnes je náš dorast vedený, aby išiel dravo za svojím cieľom. Vedieť sa presadiť, požadavka asertivity, ťah na bránu, to počuješ na každom výberovom konaní, v každom inzeráte.
Dobrí, mlčiaci jedinci, zvažujúci každé slovo, " dobráci", sa majú velice beznádejne, Odlišná.
Ale páčilo sa mi, ako si to poňala, rád si prečítam ďalšie veci od Teba. Konečne niečo na zamyslenie. Mnoho šťastia na pravdivom blogu Ti želám.
P.S. Osobne mám sám problém odpustit moc zlým ľuďom, čo mi robia zo života peklo už dva roky. Myslia si, že im nik nič nedokáže, že im všetko prejde.
Si zrejme nová, nikomu nedávaj svoje údaje ani neposieľaj fotku, na mna skočili, keď som bol tiež nový na blogu a vymámili zo mňa údaje, sprostredkovane.Na internetu nejsú iba normálny ľudia, zapamätaj si to!
Ahoj a drž sa!!!